Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Malatya’da Hangi Mahalleler Kentsel Dönüşüme Girecek?

Malatya'da Kentsel Dönüşüme Giren Mahalleler

Yaşanan depremin ardından Malatya’da binlerce bina yıkılırken, binlerce bina da hasar gördü. Şehir genelinde ne fazla hasar kent merkezinde gerçekleşti. Merkezde gerçekleşen kentsel dönüşüm ile ticaretin yoğun olduğu bölgede yeniden binalar yükseliyor.  Şehirde bir yandan yıkılan binaların yerine yenileri yapılırken, kentsel dönüşüm tüm şehri kapsayacak.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Şehirlerde afet riski içeren alanların belirlenerek, 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanuna göre, sağlıklı ve yaşanabilir bir hale getirilmesi amacı ile Türkiye’nin her yerinde yer alan kent ve köylerdeki yapı değerini kaybetmiş, yıkılma tehlikesi oluşturan binaların, devlet tarafından sağlanan imkân ile yeniden inşa edilmesini ön görür.

Malatya’da Kentsel Dönüşüme Girecek Mahalleler

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan büyük depremin ardından yıkımlar fazla oldu. Yıkımların yaşandığı Çavuşoğlu, Salköprü, Melekbaba, Kiltepe, Çarmuzu, Kaynarca, Yeşilkaynak, Zaviye, Teyfik Temelli, Bostanbaşı ve Yakınca gibi mahallelerde kentsel dönüşüm alanı ilan edilerek kentsel dönüşüm sürecine dâhil edildi. Depremden etkilenen bölgelerde yeni planlamalar yapılıyor.

Barınma sorunlarının giderilmesi ve bireylerin taleplerine çözüm üretilmesi amacı ile planlamalar yapılmaktadır.  Yıkımın fazla olduğu bölgelerde yeni planlamalar yapılarak, yeniden yapılanma girişimleri gerçekleştirilmeye başlandı.

Kentsel dönüşüm alanlarında yer alan (riskli alanlar) binalarda bulunan kat malikleri ve kiracılar için kanun çerçevesinde hak sahibi sayılır. Bu noktada Yapıtaşı mühendislik, kentsel dönüşüm uzmanları ile her konuda hizmet vermektedir. Kentsel dönüşüm avantajlarından yararlanmak için bizlere başvuruda bulunmanız yeterlidir. Kentsel dönüşüm sürecinde sürekli olarak yanınızdayız.

Malatya’da yaşanan deprem felaketinden sonra, bir yandan yıkılan binaların yerine, yeni binalar inşa edilirken, diğer yandan bazı ilçe ve mahallelerde kentsel dönüşüm alanı ilan edilerek kentsel dönüşüm çalışmaları yürütülmektedir. Kentsel dönüşüm sürecinde öne çıkan yerler;

✔      Yeşilyurt İlçesi

✔      Battalgazi İlçesi

✔      Kale İlçesi

✔      Özalper Mahallesi

✔      Sümer Mahallesi

Depremin ardından belediye girişimleri ile riskli alan ilan edilen birçok alanda kentsel dönüşüm çalışmaları başlatıldı. Kalıcı konutların yapılarak en kısa sürede teslim edilmesi sürecinde Yapıtaşı mühendislik olarak elimizi taşın altına koymayı prensip haline getirdik. Amacımız kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bölgelerde hızlı ve seri bir çalışma ile insanları çadır ve konteynerlerden kurtarmaktır. Bu sorunu çözmek için her türlü fedakârlığı göstererek müşterilerimizin yanında yer almayı amaçlıyoruz.

Malatya’nın en iyi kentsel dönüşüm firmaları ile çalışmak için, daha öncesinde yazmış olduğumuz içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yorum Yap