Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hangi Binalara Güçlendirme Yapılır?

Hangi Binalara Güçlendirme Yapılır

Güçlendirme sadece eski binalar için değil! Hangi binalara güçlendirme yapılır, öğrenmek ister misiniz?

Bina güçlendirme nedir, hangi binaya güçlendirme yapılır, güçlendirme yapmak mantıklı mı? Gibi sorular insanlar tarafından oldukça fazla merak edilmektedir. Bu merak son derece doğaldır. Özellikle yakın zamanda yaşanan deprem felaketinden sonra insanlar çok daha hassas bir duruma gelmiştir. Bu konu hakkında öğrenilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Merak edilen tüm soruların cevabını, hazırlamış olduğumuz içerik sayesinde detaylı bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Bina Güçlendirme Nedir?

Bina yıkmak bazı durumlarda sanıldığı kadar kolay olmaz. Bundan dolayı yıkılmadan kurtarılması mümkün olan binalara “güçlendirme” işlemi yapılmaktadır. Güçlendirme işlemi aslında deprem gerçekleşmeden önce yapılması gereken bir işlemdir. Fakat depremden sonra uygun olan binalar için de bu işlem uygulanması mümkündür. Birçok kişi bina güçlendirme maliyeti hakkında ön yargılı davranmaktadır. Güçlendirme maliyeti binanın içinde bulunduğu duruma göre değişen bir konudur.

Yaşlı, yapımında eksik, kalitesiz veya uygunsuz malzeme kullanılan binaların tamamında bu işlem uygulanmalıdır. Aslına bakılırsa bu seçenekten ziyade bir zorunluluktur. Aksi durumda ihmalin bedelini kişiler canlarıyla ödemek zorunda kalacaktır. Bina güçlendirme işlemi hayati öneme sahiptir. Hangi binalara güçlendirme yapılır, bina güçlendirme nedir? Gibi soruların cevabını buraya tıklayarak en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz.

Bina Güçlendirme Mantıklı Mı?

Bu soru “Lastiği patlak bir arabaya yama yapmak gerekir mi, lastiği değiştirmek zorunda mıyız?” gibi sorularla eş değerdir. Yani, bina güçlendirme mantıklı mı? Sorusunun cevabı kesinlikle evet şeklindedir.

İşinin ehli, mühendislik hesaplamalarını doğru şekilde yapan ve iyi analiz eden bir kişinin elinden çıkacak güçlendirme hizmeti son derece işe yarar ve mantıklıdır. Aksi durumda, her işte olduğu gibi, güçlendirme işleminden beklenen verim alınamaz. Ne yazık ki yakın zamanda gerçekleşen felaketten önce bina güçlendirmenin önemi toplum tarafından yeterince anlaşılmamıştı. Bundan dolayı beklenenden çok daha büyük bir yıkım ve can kaybı gerçekleşti. Yıkılan binaların büyük bir çoğunluğu doğru şekilde yapılan güçlendirme işlemiyle kurtarılabilirdi.

Yaşanan bu olayların sonucunda güçlendirme işleminin önemi ve değeri çok daha iyi anlaşıldı. Güçlendirme, oldukça mantıklı ve doğru markadan alındığında hayat kurtaran bir hizmettir.

Bina Güçlendirme Avantajları

Güçlendirme işleminin sanılandan çok daha büyük avantajları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Bina Tamamen Yenilenmiş Gibi Olur

Doğru ve profesyonel bir şekilde yapılan güçlendirme işlemi sonucunda bina tamamen yıkılıp yeniden yapılmış gibi sağlam olmaktadır. Buradaki kilit nokta hizmetin doğru yerden alınmasıdır.

Alan ya da Kat Kaybı Olmaz

Güçlendirme işleminde binanın iç yapısına ve dizaynına dokunulmadığı için herhangi bir kat kaybı olmamaktadır. Aynı şekilde alan daralma veya kaybolma gibi olumsuzluklar da söz konusu değildir.

Zamandan Büyük Ölçüde Tasarruf Edilir

Bir binanın yıkılıp tamamen yapılması büyük bir zaman kaybıdır. Ortalama 1.5 – 2 sene sürmektedir. Oysa doğru yapılan bina güçlendirme işlemi sayesinde bu süre 2 aya kadar indirilmektedir.

Binagüçlendirmeavantajları oldukça fazladır. En önemlisi son derece hızlı yapıldığı için kat sakinleri kısa süre içinde güçlendirilmiş binalarına kavuşmaktadır. Böylelikle bina tamamlanana kadar yaşanacak birçok zorluk başlamadan engellenmiş olur.

Bina Güçlendirme Dezavantajları

Çoğunuzun tahmin edebileceği üzere her konuda olduğu gibi bina güçlendirme konusunda da birtakım dezavantajlar bulunmaktadır. Fakat burada unutulmaması gereken temel konu can güvenliğidir. Bina güçlendirme işlemi binaları neredeyse tamamen yenilenmiş gibi dayanıklı kılar. Böylelikle can güvenliği de artırılmış olur. Ayrıca güçlendirme işleminin dezavantajları, avantajlarının yanında oldukça küçük kalmaktadır. İşte güçlendirme işleminin bazı dezavantajları:

  • Binanın sınırları oldukça fazla genişler
  • Dış görünüş diğer binalara nazaran biraz daha karmaşık görünür
  • Binanın ağırlığı artar
  • Genel yapı sertliği bozulur

Bina güçlendirme dezavantajları yukarıdaki gibidir. Avantajlarına bakıldığında bu dezavantajların fazla önemi kalmaz. Profesyonel markalar ve ekipler tarafından yapılan bu işlemin hayati öneme sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Hangi Binaya Güçlendirme Yapılır?

İnsanlar tarafından hangi binalara güçlendirme yapılabileceği oldukça fazla merak edilmektedir. Birçok kişi güçlendirme işleminin sadece yaşlı ve eskimiş binalara yapılacağı kanısındadır. Fakat bu son derece yanlıştır. Hangi binaya güçlendirme yapılır? Sorusunun cevabı sırasıyla aşağıdaki alanda belirtilmiştir.

Hasarsız Binaya Güçlendirme Yapılır Mı?

Ülkemizdeki yasalar gereği tarihi binalar dışında kalan bütün ağır hasarlı binaların yıkılması gerekmektedir. Binanızın yıkılmasını istemiyorsanız hasarlara karşı önlem almanız şarttır.

Bina güçlendirme işlemin sanılanın aksine sağlam binalara da yapılabilen bir işlemdir. Hasarsız binalara güçlendirme yapılmasının temel sebebi bina değil, zemindir. Binanın bulunduğu zemin risk taşıyorsa güçlendirme yapılması gerekir. Yani hasarsız binaya güçlendirme yapılır mı? Sorusunun cevabı evet şeklindedir.

Hasarsız binaya güçlendirme yapılması uygun görüldüğü sürece yapılmaması için neden aramaya gerek yoktur. Ayrıca bu önlem sayesinde olası bir depremde binanın dayanıklılığı iki katına çıkacaktır. Hem binanın sağlam olması hem de güçlendirme yapılması dayanıklılığı maksimum seviyeye çıkaracaktır.

Ağır Hasarlı Binaya Güçlendirme Yapılır Mı?

Yasalar gereği ağır hasarlı bütün binalar yıkılır. Bu yasanın dışında kalan binalar tarihi binalardır. Ağır hasarlı binaya güçlendirme işlemi uygulanamaz. Bir binanın ağır hasarlı olması her an çökme ihtimali olması anlamına gelmektedir. Bundan dolayı içinde yaşanması riskli olduğu gibi güçlendirme işleminin yapılması da mümkün değildir.

Bunun yerine ağır hasarlı binanın ilgili mevkilere bildirilmesi ve yıkım işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Zaten belediyeler tarafından yürütülen Kentsel Dönüşüm Yasası doğrultusunda bütün ağır hasarlı binalar yıkılmaktadır.

Az Hasarlı Binaya Güçlendirme Yapılır Mı?

Hafif veya az hasarlı binalarda oturmaya devam etmek için güçlendirme yapılması şart değildir. Gerekli tadilatların tamamının eksiksiz bir şekilde yapılması binada oturmaya devam etmek için yeterlidir. Fakat canını önemseyen herkesin hasar miktarına bakmadan binalarını güçlendirmesi tavsiye edilmektedir. Zira tekrarlanan bir deprem veya artçı sarsıntıda az hasarlı binaların büyük bir kısmı yıkılmaktadır.

Bundan dolayı az hasarlı binaya güçlendirme yapılır mı? Sorusunun cevabına görecelidir denebilir. Binanın gerçekleşen bir depremde yıkılmamış olması artçı sallantılarda yıkılmayacağı anlamına gelmez. Ya da bir sonraki depremde bu kadar şanslı olmayabilir. Bundan dolayı kesinlikle güçlendirme yapılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca bina hasarı az hasarın üstünde, ağır hasarın altındaysa, yani orta seviyedeyse binada oturmaya devam etmek için güçlendirme işleminin yapılması yasal gerekliliktir.

Hangi binalara güçlendirme yapılır? Sorusunun cevabı mümkün olduğunca detaylı ve kısa bir şekilde yukarıdaki gibidir. Canına ve sevdiklerine değer veren her bireyin bina güçlendirme işlemlerine katkıda bulunması gerekmektedir. Özellikle yakın geçmişte yaşanan üzücü ve derin felaket sonrasında bu konuda çok daha hassas olunması beklenen bir davranıştır.

İnsan canı, bilinç ile korunmaktadır. Yasalar bilinci destekleyen unsurlardır. Bundan dolayı bilinçli her birey bina güçlendirme konusunda hassas davranmalıdır. Aksi durumda karşılaşılacak sonuçların herhangi bir telafisi olmayacaktır. Yapılan ihmal en iyi ihtimalle, ortalama 2 ay içinde bitecek bir işlemin en 2 seneye uzamasına sebep olacaktır. Güvenilir bir marka ve profesyonel bir ekip bulduğunuz sürece bina güçlendirme işlemini yaptırmaktan çekinmemelisiniz.

Web sitemizin bu yazısında Hangi Binalara Güçlendirme yapılır sorusuna yanıt verdik. Güçlendirme hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için web sitemizin blog sayfasına göz atabilirsiniz. Malatya bina güçlendirme için her zaman iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap